Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 80,50 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 80,50 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 82,05 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 81,46 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi olan 09:17’ye göre yüzde 1,2 azalarak 80,50 dolardan işlem gördü. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili dakikalar içinde 76,89 dolardan alıcı buldu.

Düşen fiyatlar, yükselen faiz oranları, küresel ekonomive yakıt talebi görünümüyle ilgili artan endişeler.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de benzin talebinin bir yıl öncesine göre düşmesi ve durgunluk endişeleri nedeniyle fiyatlar geçen hafta yüzde 5’ten fazla düştü.

Mayıs ayının ilk haftasında ABD, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının yüksek enflasyonla başa çıkmak için faiz oranlarını artıracağı beklentisi de fiyatları baskılayan bir unsur oldu.

Geçen hafta sözlü yönlendirme yapan ABD Merkez Bankası (Fed) üyeleri “şahin” duruşunu büyük ölçüde korurken, fiyatlamalara göre bankanın önümüzdeki ay faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı kesin görülüyor. para piyasalarında.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önümüzdeki ay faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, 50 baz puan faiz artırımı olasılığı yüzde 23 ile fiyatlamaya dahil edilmeye devam ediyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in talep görünümüne ilişkin toparlanma belirtileri gösteren veriler fiyatları destekliyor. Çin’in Mart ayında rekor miktarda petrol ihraç ettiği ve önde gelen tedarikçileri Rusya ve Suudi Arabistan’dan yaptığı ithalatın günde 2 milyon varili aştığı tahmin ediliyor.

Arz tarafında ise, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubuna üye 9 ülkenin yılın ikinci yarısında aldığı ek üretim kesintisi kararının ardından, piyasalardaki daralmaya ilişkin endişeler gücünü koruyor ve fiyatları desteklemeye devam ediyor.

Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki OPEC+ kümesi, Ekim ayından bu yana sürdürdüğü günlük 2 milyon varillik üretim kısıntısına ek olarak, bazı ülkelerin prestijiyle 48. günlük yaklaşık 1,6 milyon varil seviyesinde. Kararını onayladı.

Teknik olarak Brent petrolde 80.55-80.68 dolar aralığının direnç, 80.34-80.26 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

idilajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu