Haber

oğlu yarı yıkılmış binanın enkazında; Risk nedeniyle 6 gün çalışma yok

Adana’nın Çukurova ilçesinde meydana gelen ikinci depremde yarısı yıkılan Kubilay Apartmanı’nda enkaz altında kalan Bekir (55) ve oğlu İrfan (32) Yiter’i arama kurtarma çalışmalarına 6 gündür başlanamadı. gün binanın diğer yarısının çökme riski nedeniyle. Sinan Yiter, günlerdir babası ve ağabeyinden müjdeli haber beklediğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremler 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Bu illerden biri olan Adana’da Çukurova ilçesine bağlı Huzurevleri Mahallesi’nde bulunan Kubilay Apartmanı yaşanan ilk depremin ardından boşaldı. İddiaya göre, 7’nci katta oturan Bekir ve oğlu İrfan Yiter, 6 Şubat günü öğle saatlerinde binaya girerek evlerini terk etti. Bu arada Elbistan’da ikinci deprem meydana geldi, Kubilay Apartmanlarının yarısı yıkıldı. Baba ve oğul çöken kısımda enkaz altında kaldı. Ekipler, binanın geri kalanının çökme riski nedeniyle arama kurtarma çalışması başlatamadı. Binanın yarısının çökme anı ise okulun güvenlik kamerasına yansıdı.

Bekir Yiter’in oğlu Sinan Yiter, binanın yarısının yıkılmasının ardından durumu yetkililere bildirdiğini ve enkaza AFAD ekibinin yönlendirildiğini söyledi. Ekiplerin enkazda dinlendiğini ifade eden Yiter, “Babam ve ağabeyimin cep telefonları arandığında enkazdan çalma sesi geliyor. Ancak binanın diğer yarısının da yıkılma riski nedeniyle arama çalışması yapılıyor. ve kurtarma çalışmalarına başlanmıyor. Bu insanlar enkaz altında yaşıyor olabilir. İlk gün kaldırılsa bu kadar mağdur olmayacaktık. Günlerdir binanın ayakta kalan tarafını bekliyoruz. yıkılacak ama hala yıkmamışlar. Büyük bir felaket yaşadığımızın farkındayız. Bina çöktüğünde kardeşimle telefonda konuşuyorduk. Konuşurken bir sarsıntı oldu ve ses kesildi” dedi.

Yiter ailesinin komşusu Gülşen Şıralı, ilk depremin ardından evlerinden çıktıklarını anlatarak, “Evimizin yıkılacağını hiç düşünmemiştik. Kapımızı kilitledik, namaz kıldık ve gittik. Daha sonra komşumun geldiğini duydum. ve oğlu eve girdi. Umarım bir mucize olur ve hayatta kalırlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu