Haber

Hollanda Sayıştayı: “Hükümet sığınma süreci için yeterli bütçe ayırmıyor”

Hollanda Sayıştayı, son 23 yılda 21 kez hükümetin yıllık bütçesinden sığınma süreci için yeterli ödeneği ayırmadığını açıklamış, bu durum sığınma başvuru sürecini yöneten kurumların krize girmesine neden olmuştur.

Sayıştay, hükümetin 2000 yılından bu yana öngördüğü ve iltica başvurularında kullandığı bütçelere ilişkin raporunu yayınladı.

Raporun yazılı açıklamasında, hükümetin 2012 ve 2017 yılları hariç son 23 yılda iltica süreci için harcadığı 21 katın çok daha azını öngördüğü belirtilerek, “Hükümet iltica sürecine yeterli bütçe ayırmıyor. .” kelime kullanıldı.

Bütçe açığının en çok 2022’de yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, hükümetin 500 milyon avroluk bütçesine rağmen geçen yıl sığınma başvurularına 1,5 milyar avrodan fazla para harcandığına dikkat çekildi.

Beklenenden daha fazla iltica başvurusu geldi

Açıklamada, beklenenden fazla iltica başvurusu yapılması nedeniyle iltica başvuru sürecinin uzunluğu, kurumların yapısal sorunları ve başvurusu alınanlara sağlanacak barınakların yetersizliği vurgulandı. ayrılan bütçeden çok daha fazla harcama yapılmıştır.

Raporda, Merkezi Mülteci Barındırma Kurumu’nun (COA) bütçe yetersizliği nedeniyle sürekli kriz içinde olduğu ve hükümetin daha sağlıklı bir iltica süreci oluşturamadığı belirtildi.

Açıklamada, konut piyasasındaki arz sorununun, belediyelerin sığınmacılara sığınma evi açma konusundaki isteksizliğinin ve Ukrayna’dan gelen çok sayıda mültecinin mevcut sorunların çözümünü zorlaştırdığına dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu